palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii
der 101. jahrestag der unabhÄngigkeit polens

Koncert z okazji Swięta Narodowego i Jubileuszu XV Lecia Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii

 

 w piątek 10 listopada  2023 o godz.18:00

Arbeiterkammer

Volksgartenstrasse 40, 4020 Linz

W piątek 10 listopada z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz Jubileuszu XV Lecia Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii zapraszamy na  Koncert Zespołu Wokalnego „Unanime” z Rzeszowa..

dsc 0959

Końcem 18 wieku podzielona na trzy części Polska znalazła się pod panowaniem Rosji, Prus i Austrii. Dopiero klęska tych mocarstw w I-szej wojnie światowej umożliwiła utworzenie polskiego kraju. 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, późniejszy przywódca

narodu przejął władzę w okupowanej przez Niemców w Warszawie. Od tego czasu, dzień ten upamiętnia ponowne narodziny Rzeczypospolitej Polskiej i był uroczyście obchodzony.

Chociaż dzień 11-ty listopada ma wielkie symboliczne znaczenie dla Polski, to w czasach rządów komunistycznych nie pozwalano na jego świętowanie. Dopiero od roku 1989, który był czasem wielkich przemian w kraju stał się ponownie oficjalnie obchodzonym świętem narodowym.

dsc 0001

 

Zespół Wokalny Unanime powstał inicjatywy Anny Marek-Kamińskiej w 2011 r.
Celem zespołu jest odkrywanie i celebrowanie tradycji chóralnych z całego świata, pogłębianie wiedzy i rozwijanie techniki wokalnej, niezbędnej do jak najlepszego wykonania zróżnicowanego repertuaru chóralnego. Zespół Wokalny Unanime bierze czynny udział w koncertach w Rzeszowie i na podkarpaciu, które cieszą się uznaniem nie tylko słuchaczy, ale także przychylnością krytyków. W swoim repertuarze posiada utwory o tematyce sakralnej od renesansu do muzyki współczesnej, negro spirituals i utwory rozrywkowe.
Zespół został założony w odpowiedzi na potrzebę stworzenia wokalnego zespołu kameralnego, który nie istniał dotychczas w Rzeszowie. Stworzenie tak małego zespołu jest wielkim wyzwaniem, ale daje niezwykłą satysfakcję.

unbenannte anlage 00128

Zespół bierze częsty udział w festiwalach chóralnych starając się o jak najlepsze wykonanie prezentowanych utworów. Ma na swoim koncie III miejsce na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie w 2012 r., II miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie – wrzesień 2012 r., Złote Pasmo na XXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (Czechy) – grudzień 2012 r; Srebrną Strunę na Małopolskim Konkursie Chórów „ o złotą strunę ” w Niepołomicach – kwiecień 2013r. oraz Brązowy Dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Gaude Cantem”w Bielsku–Białej – październik 2013 r. Reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Paryżu i Barcelonie. Zespół w 2014 brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Żylinie na Słowacji. W grudniu 2014 r. nagrał także płytę – „Pomódlmy się w noc Betlejemską” opartą na współczesnych opracowaniach tematyki bożonarodzeniowej. W 2016 roku mieliśmy przyjemność gościć zespół w Linzu z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości.

Program Koncertu :
1.Andrzej Cwojdziński ” Szopeniada”
– Preludium ” wyjście z Polski”
– Mazurek „Pożegnanie”
– Walc ” Grób Agamemnona”
– Polonez „W górach”
2.Michał Kleofas Ogiński „Pożegnanie Ojczyzny”
3. Karol Hofman ” Marsz Kosynierów”
4. M. Gałęski ” Płomień pokoju”
5. M. Gałęski ” Uwoz mamo roz”
6. Krzesimir Dębski ” Dumka na dwa serca”
7. M. Gałęski ” My ród piastowski” i „Koszalińskie Przeboje ”
8. Solistyczne Partie o charakterze narodowym.

dsc 0012 kopie

Wstęp wolny
 Po koncercie zapraszamy Państwa na bankiet przygotowany przez polską restaurację w Linzu „Gościnna Chata”.

 

 

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.