Koncert z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 12 listopada 2011 |
W sobotę 12.11.2011, o godzinie 18.00 w Volkshaus Franckviertel, odbył się koncert z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach rozbiorów.
Na uroczystości obecny był Konsul Ambasady Polskiej w Wiedniu Minister Tadeusz Oliwiński oraz Stadträtin Susanne Wegscheider.
Uroczystość rozpoczął polonez zatańczony przez Zespół Dziecięcy Wspólnoty „Oberek”, przygotowany przez panie Zofię Petrykę i Olgę Świetlicką.
Specjalnie na to święto do Linzu przybył młodzieżowo-dziecięcy zespół instrumentalno -wokalny „Promyki Krakowa”. Zespół powstał i działa w Nowej Hucie, a jego kierowniczką jest pani Roma Doniec-Krzemień. Młodzież wystąpiła w strojach ludowych z różnych regionów Polski i rozpoczęła koncert utworami Fryderyka Chopina, który w szczególny sposób reprezentuje emigracje, gdyż opuszczając Polskę sercem pozostał jej zawsze wiernym. Zapewne większość z nas rozumie i dzieli jego uczucia do kraju. W dalszym ciągu koncertu zespół „Promyki Krakowa” zagrał i zaśpiewał pieśni patriotyczne z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pieśni lwowskie na pamiątkę walk „Orląt lwowskich” o Lwów. Duża część przedstawionych utworów była nam dobrze znana. Pieśni te miały kiedyś wielkie znaczenie dla narodu polskiego, dla przetrwania jego kultury, języka i tradycji. Zdawać by się mogło, że przykrył je kurz czasu i poddane zostały nieodwracalnemu przemijaniu, ale zaprezentowane w sobotę w piękny sposób przez młodych artystów, przy współudziale samej założycielki i opiekunki grupy pani Profesor Romy Doniec-Krzemień, nabrały nagle świeżej barwy i dodatkowego wymiaru. Bardzo dziękujemy zespołowi za przybycie, za przygotowanie i wykonanie programu, za spędzenie z nami tego wieczoru, rodzicom za przejęcie trudów transportu uczestników koncertu oraz wszystkim osobom, które przyjęły u siebie młodzież i osoby im towarzyszące.
Ta bardzo polska uroczystość przygotowana i poprowadzona w języku polskim, dzięki towarzyszącemu jej tłumaczeniu rozumiana była również przez obecnych na niej Austriaków, co należy podkreślić jako bardzo pozytywny i na przyszłość niezbędny element wszystkich takich spotkań, jedyna możliwość zainteresowania Austriaków kulturą i tradycją polską. Dobrze rozumiany język odkrywa intencje i przekazuje treści, zawsze zjednuje ludzi i zbliża ich do siebie, i nie należy z niego pod żadnym pozorem rezygnować.
Przy okazji tego spotkania zaprezentowana została również wystawa pt. „Historia polonijnego ruchu sportowego 1887 – 2010″, która dała wgląd w działalność sportową Polaków przebywających na przestrzeni tych 120 lat na emigracji, przybliżyła nam nazwiska, spotkania i imprezy, które nieubłaganie zaciera czas.
Bożena Luczyńska
PRZEGLĄD ZDJĘĆ