palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

O Nas

Wspólnota Polaków w Górnej Austrii

Julian Gaborek – Prezes

W dniu 22 lipca 2008 roku została powołana do życia Wspólnota Polaków w Górnej Austrii. Jej inicjatorem i założycielem był Julian Gaborek, obecny prezes „Wspólnoty”.

Celem działalności Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii jest propagowanie polskości, rozwijanie kontaktów z krajem, oraz rozwój aktywności młodego pokolenia. Bogaty program WPwGA kultywuje polskie tradycje i zwyczaje poprzez organizowanie imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych.

Przy WPwGA istnieje Zespół Dziecięcy „Oberek” pod kierunkiem doświadczonych muzyków i  pedagogów, który bierze udział w imprezach polonijnych i reprezentuje WPwGA na zewnątrz.

Pod patronatem Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii działa „Polskie Radio w Górnej Austrii” nadające audycje radiowe w języku polskim w każdą niedzielę o godzinie 12:00 (również na Facebooku: https://www.facebook.com/PRwGA).

Przy „Wspólnocie” działa również klub sportowy „Orzeł”, który organizuje cotygodniowe treningi piłki nożnej, siatkówki i tenisa stołowego.

Każdego roku w czerwcu organizowany jest  Zlot i Igrzyska Polonijne, impreza sportowo-kulturalna, na którą zapraszani są rodacy z Austrii, Czech, Niemiec i Węgier, a także z Polski.

O szczegółach działalności WPwGA i bogatym programie imprez informuje strona internetowa: www.poloniaoberoesterreich.com i Facebook https://www.facebook.com/wpwga

WPwGA co roku przygotowuje następujęce imprezy:

Imprezy kulturalne:

Imprezy dla dzieci:

Imprezy sportowe:

Imprezy rekreacyjne:

Bale taneczne:

10-lecie działalności Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii

W listopadzie 2018 roku obchodzono uroczyście 10-lecie działalności Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii. Galę swoją obecnością zaszczycili: Konsul Generalny RP w Austrii Bartłomiej Rosik, Poseł Sejmu w Austrii Robert Seeber, Z-ca Prezydenta Izby Gospodarczej w Górnej Austrii Angelika Sery-Froschauer, Radne Miasta Linz Regina Fechter i Cornelia Polli oraz Konsul Honorowy RP w Górnej Austrii Christian Hofer. W części artystycznej gali wystąpiły dzieci z Zespołu Dziecięcego„Oberek”pod kierownictwem Doroty Portała oraz  Chór „Fermata” z Kielc, prowadzonego przez profesor UJK Kielce – Ewę Robak. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez polską restaurację w Linzu „Gościnna Chata”.

Zgodnie ze statutem WPwGA co dwa lata odbywają się Walne Zebrania Sprawozdawczo-Wyborcze organizacji – poniżej składy osobowe dwuletnich kadencji:

WPwGA 2020 – 2022

Zarząd

Komisja Rewizyjna

Sąd Koleżeński

WPwGA 2018 – 2020

Zarząd

Komisja Rewizyjna

Sąd Koleżeński

WPwGA 2016 – 2018

Zarząd

Komisja Rewizyjna

Sąd Koleżeński

WPwGA – 2014 – 2016

Zarząd

Komisja Rewizyjna

Sąd Koleżeński

WPwGA 2012 – 2014

Zarząd

Komisja Rewizyjna

Sąd Koleżeński

WPwGA w latach 2010 – 2012

Zarząd

Komisja Rewizyjna

Sąd Koleżeński

WPwGA w latach 2008 – 2010

Zarząd

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.