palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii
der 106. jahrestag der unabhÄngigkeit polens

Koncert z okazji Święta Narodowego

der 106. jahrestag der unabhÄngigkeit polens

w piątek 8 listopada 2024 o godz. 18:00

Arbeiterkammer Linz

Volksgartenstrasse 40, 4020 Linz

W piątek 8 listopada z okazji 106 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zarząd Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii zaprasza na

Koncert Dziecięco-Młodzieżowego Zespółu Instrumentalno-Wokalnego „Promyki Krakowa”

hq720

Końcem 18 wieku podzielona na trzy części Polska znalazła się pod panowaniem Rosji, Prus i Austrii. Dopiero klęska tych mocarstw w I-szej wojnie światowej umożliwiła utworzenie polskiego kraju. 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, późniejszy przywódca

narodu przejął władzę w okupowanej przez Niemców w Warszawie. Od tego czasu, dzień ten upamiętnia ponowne narodziny Rzeczypospolitej Polskiej i był uroczyście obchodzony.

Chociaż dzień 11-ty listopada ma wielkie symboliczne znaczenie dla Polski, to w czasach rządów komunistycznych nie pozwalano na jego świętowanie. Dopiero od roku 1989, który był czasem wielkich przemian w kraju stał się ponownie oficjalnie obchodzonym świętem narodowym.

dsc 0094

Dziecięco-młodzieżowy zespół instrumentalno-wokalny Promyki Krakowa  powstał w roku 1986
przy Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie z inicjatywy Romy Doniec-Krzemień.
Od 1992 roku działa przy Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza a uczniowie i absolwenci tej szkoły stanowią od lat trzon zespołu.

5

Kierownikiem artystycznym zespołu, aranżerem, pedagogiem i opiekunem jest Roma Doniec-Krzemień,
uhonorowana za swą działalność medalem „Honoris Gratia”
w r. 2007  i tytułem Krakowianki Roku 2008.
„Gramy i śpiewamy muzykę ludową, popularne pieśni, utwory okolicznościowe i kościelne. Propagujemy polską muzykę takich kompozytorów jak: Chopin, Młynarski, Ogiński, Karłowicz, Paderewski, Lutosławski i inni. Muzyką staramy się łączyć pokolenia, aby przekazywać nieprzemijające wartości polskiego folkloru, pieśni patriotycznych i muzyki poważnej. Występujemy w strojach ludowych z różnych regionów Polski”.

Podstawowy skład instrumentów to skrzypce, altówki i wiolonczele, w miarę potrzeb także inne jak np. flet, obój, akordeon, gitara, trąbka. „Wyjazdowy” skład zespołu liczy kilkanaście osób, natomiast występy w Krakowie gromadzą dużo liczniejszą grupę Promyków.

maxresdefault

Występowanie w różnych miejscach, także poza salą koncertową, wymaga opanowania pamięciowego wszystkich utworów a często grania utworów nieprzewidzianych w programie.

Zespół działa nieprzerwanie od 25 lat i w tym czasie ponad 120 dzieci i młodzieży w wieku od 10-20 lat uczyło się  i występowało pod okiem Romy Doniec – Krzemień.

Łącznie zagrał już ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą. Wielokrotnie uczestniczył w ważnych dla Polaków uroczystościach rocznicowych.

Od 2007 r., w którym Promyki świętowały swoje XX lecie, co roku w kwietniu odbywają się uroczyste koncerty jubileuszowe, w których występują obok dzieci i młodzieży także byli członkowie zespołu, w tym już dojrzali artyści.

dsc 0396

W 2011 roku Zespół był obecny w Linzu z okazji 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

dsc 0001

Wstęp wolny

Po koncercie zapraszamy Państwa na bankiet przygotowany przez polską restaurację w Linzu „Gościnna Chata”.

dsc 0102

 

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.