palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii
dsc 3761

79-Rocznica wyzwolenia obozu w Mauthausen

dsc 3732

w niedzielę 4 maja 2025 roku o godz. 12:30

przed pomnikiem w Mauthausen

Erinnerungstrasse 1, 4310 Mauthausen

PROGRAM UROCZYSTOŚCI 78 ROCZNICY WYZWOLENIA OBOZÓW SYSTEMU MAUTHAUSEN W DNIACH 4 – 5 MAJA 2024

3 maja Sobota

10:30 – uroczystości w Ebensee

15:00 – uroczystości przed polskim pomnikiem Bergkristall

17:00 – uroczystości w Gusen Memorial

dsc 3646

4 maja Niedziela

od 10:20 – złożenie kwiatów przed 9 pomnikami narodowymi na terenie Mauthausen Memorial

10:40 – sformowanie pochodu delegacji na terenie Mauthausen Memorial

od 11:00 – przemarsz i złożenie hołdu ofiarom przed pomnikiem na placu apelowym

ok. 12:30 – msza przed polskim pomnikiem i złożenie kwiatów

58

W maju 2025 mija 80 rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Mauthausen.

W latach 1938 – 1945 w Mauthausen w Górnej Austrii, funkcjonował hitlerowski obóz o szczególnie ciężkich warunkach. Więźniowie pracowali w kamieniołomach oraz przy budowie zakładów zbrojeniowych w Gusen. Mordercza praca powodowała masowe wyniszczenie więźniów. Obóz uważany jest za miejsce zagłady więźniów chorych i inwalidów (słynna akcja 14f13) oraz miejsce zbrodniczych eksperymentów medycznych. Obóz posiadał około 56 podobozów, z czego największy założony w 1940 roku znajdował się w Gusen. Większość więźniów tego podobozu stanowili Polacy. Według statystyk przez obóz przeszło około 335 tysięcy więźniów różnej narodowości, z czego 123 tysięcy zginęło. Komendantami obozu byli A. Sauer i F. Ziereis.

dsc 3732

Naszą obecnością powinniśmy przypomnieć o tragedii ludzi, którzy zginęli i cierpieli w tym miejscu. Powinniśmy pamiętać! Pamięć jest potrzebna, aby śmierć i męczeństwo więźniów były ostrzeżeniem przed wojną, przed rasizmem, brakiem poszanowania drugiego człowieka oraz zbrodniczą ideologią.

Powinniśmy pamiętać, że ludzie ginęli w obozach wskutek tortur, głodu i egzekucji.

Zabijano ich zastrzykami fenolu lub benzyny, uśmiercano cyklonem B w komorach gazowych. Zwłoki ofiar palono w krematoriach, na stosach lub zakopywano w dołach z wapnem.

70

To wszystko działo się w XX wieku, w okresie wspaniałego rozwoju ludzkiej cywilizacji. Jesteśmy więc zobowiązani do pamięci i zarazem refleksji nad tym, co było, aby już nigdy więcej postęp, technika i wielkie osiągnięcia ludzkości nie obracały się przeciw ludziom.

33

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.