palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Koncert Kolęd 2011

Weihnachtsliederkonzert

18. Dezember 2011

Czy na wieczór kolęd trzeba zapraszać? Czy program z kolędami może jeszcze zaskoczyć?

Odpowiedź  na te pytania sama nasuwa się szybko, ale wbrew pozorom odpowiedzi jest więcej i również w wymienionym przypadku można przeżyć przyjemną niespodziankę.

Na wieczór kolęd należy bezwzględnie corocznie zapraszać, ponieważ kolęda wyraża treści związane z naszą wiarą, wzrusza tekstem i muzyką, łączy naszą codzienność  z czasami naszych dziadków i pradziadków, którzy tak jak my siadali do wigilijnego stołu i śpiewem wyrażali radość z narodzin w Betlejemskiej Szopce, i robili to z takim samym oddaniem, jak pasterze w kolędach pasterskich („Do szopki hej pasterze”, „Przybieżeli do Betlejem”), czy z tęsknotą zawartą w kolędowych kołysankach („Lulajże Jezuniu”, „Gdy śliczna panna”), lub godnością, jaką przepełniona jest np. kolęda w rytmie poloneza („Bóg się rodzi”).  Właśnie dlatego zaproszenia na wieczór kolęd nie powinno zabraknąć w okresie adwentowym, żeby ten łańcuch łączący nas przez pokolenia, wypływający z naszej wiary był przekazywany jak najdłużej. Wystarczy często pierwsza nuta jakiejś mniej lub bardziej znanej kolędy, żeby przyłączył się do niej cały chór współbrzmiących głosów. Mogliśmy się o tym przekonać na spotkaniu w niedzielę 18 grudnia. Program wieczoru, zdawać by się mogło, napisany od stuleci nabrał nagle nowych treści i dzięki wykonawcom zabrzmiał podwójnie pięknie. W niedzielę kolędowali Andrzej Petryka (śpiew, prowadzenie wieczoru), Jolanta Dębicka (śpiew i akompaniament na fortepianie), Zofia Petryka (śpiew i akompaniament na gitarze), Ewa Kus-Masłowski (wybór wierszy i ich recytacja) oraz wszyscy zaproszeni goście.  Serdeczne podziękowanie za podzielenie się z nami refleksjami o kolędzie, słowo duszpasterskie i błogosławieństwo składamy na ręce księdza Mag. Herberta Sojki.

Wieczór zakończyła wspólna kolacja wigilijna z tradycyjnym opłatkiem.

Wesołych Świąt z kolędą  i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

Bożena Łuczyńska

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.