palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Koncert Patriotyczyny w wykonaniu zespołu „Bi-Bi-Singers” z Bielska-Białej

Koncert Patriotyczny

9 listopada 2013

95 rocznica  Niepodległości  Polski.

Dziś mija 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Dzień ten, jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości w 1918 r., obchodzony był od roku 1920, ale miał charakter głównie wojskowy. W Belwederze wręczano ordery Virtuti Militari, a na placu Saskim w Warszawie Marszałek Józef Piłsudski dokonywał przeglądu pododdziałów, następnie odbierał defiladę. Rangę święta państwowego nadano temu dniu dopiero w 1937 roku. 

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym.

Obchody Święta Niepodległości łączą Polaków mieszkających w kraju i za granica. Wspólnota Polska w Górnej Austrii,  chcąc podkreślić wyjątkowość tego dnia, zorganizowała koncert  zespołu Oktet wokalny „Bi-Bi Singers” z Bielska-Białej. Przybyłych przywitał prezes WPwGA Julian Gaborek oraz Magdalena Recheis. Na koncert przybył konsul generalny Ambasady Polskiej w Wiedniu Andrzej Kaczorowski z rodzina, posłanka Sejmu Górnej Austrii  Eva Maria Gattringer, wiceburmistrz miasta Linz Christian Forsterleitner

dyrektor Związków Zawodowych Górnej Austrii Franz Molterer, nauczycielka języka polskiego w szkołach Górnej Austrii Małgorzata Szczerek oraz dyrektor Państwowej Akademii Nauk w Wiedniu prof. Bogdan Dybaś z małżonką, który w swojej przemowie przypomniał kilka historycznych faktów, o zmaganiach Polaków na różnych frontach, o ich niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu, dzięki którym wywalczyli wolność.

Konsul Andrzej Kaczorowski w swoim przemówieniu podkreślił ogromna role w odzyskaniu niepodległości, pierwszego marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego

Polska na długo znikła z map Europy, nie znikła jednak nigdy z serc i umysłów Polaków, którzy byli jej oddani. Święto Niepodległości skłania nas do refleksji nad patriotyzmem. Do którego zaliczamy również współpracowanie ze sobą i pomaganie krajanom na obczyźnie.

Koncert uświetnił występ zespołu Oktet wokalny „Bi-Bi Singers” z Bielska-Białej oraz Zespół Dziecięcy „Oberek”

*Bi-Bi Singers to oktet wokalny, który powstał w 2012 roku. Składa się z amatorów, miłośników śpiewu wielogłosowego. W repertuarze posiadamy utwory muzyki dawnej, nie stronimy również od współczesnej muzyki rozrywkowej. Zróżnicowane utworów z różnych epok pozwala pokazać jak zmieniła się wrażliwość muzyczna i inspiracje kompozytorów. Jednocześnie opracowania na chór muzyki popularnej wydobywają na pierwszy plan urodę ich melodii. Pomimo że oktet istnieje bardzo krótko już może pochwalić się złotą struną, czyli nagrodą w Konkursie chórów w Niepołomicach, który odbył się w kwietniu 2013.

Barbara Kalczyńska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.