palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Święto „Integracyjne Dzieci”

Święto „Integracyjne Dzieci· – 28 maja 2011

„Brückenbau zwischen den Kulturen” pod takim hasłem odbyło się tegoroczne święto integracyjne, „Integrationsfest” w Linzu. Imprezę zaszczycili swoją obecnością m.in.z-ca burmistrza Mag. Klaus Luger, radna Dypl. Ing. Ana Martincevic oraz Dr. Selcuk Hergüvenc.

To święto organizowane jest co roku dla dzieci i młodzieży pochodzącej z różnych krajów. Ma ono na celu integrowanie się w pełnym tego słowa znaczeniu, bo: „muzyka i taniec nie znają żadnej bariery językowej i kulturowej” cel, jaki przyświeca tej imprezie, to także propagowanie kultury, tańców narodowych i tradycji.

W imprezie wzięło udział kilka grup dziecięcych i młodzieżowych. Przedstawiły one program artystyczny: zatańczyły taniec narodowy bądź zaśpiewały w swoim ojczystym języku, niektóre z nich przedstawiły ciekawe skecze.

W tym roku po raz kolejny wystąpiła grupa naszych polonusów ze swoim programem artystycznym. Nasi mali artyści zaśpiewali piosenkę Płynie Wisła płynie i zatańczyli Krakowiaka. Nasza bardzo liczna grupa, jako jedyna wystąpiła przed sceną, gdyż skoczny Krakowiak wymagał dużo miejsca a przygotowana wcześniej scena nie pomieściłaby tak licznej grupy. Czuliśmy się bardzo dumni, że występujemy tuż przed publicznością.

Oprócz skocznego Krakowiaka, podczas którego uczestnicy rytmicznie bili brawa, budziły zachwyt także nasze kolorowe stroje krakowskie.

Organizatorzy gratulowali nam pięknego występu i już zapraszali na przyszły rok. Zostaliśmy wyróżnieni i jako jedyni otrzymaliśmy nagrody w postaci bonów do Mc.Donald’a.

Po części oficjalnej można było skosztować przysmaków z różnych krajów i napić się prawdziwej tureckiej herbaty. W przerwie robiliśmy zdjęcia w naszych pięknych kolorowych strojach. Niektórzy uczestnicy prosili o wspólne fotografie z naszymi artystami.

Sukces naszej grupy poprzedzony był ciężką pracą. Dzieci cierpliwie uczyły się kroków i tekstów piosenek. Ostanie spotkania odbywały się co tydzień, a dzieci mimo to chętnie przyjeżdżały i wytrwały do końca.

Ogromne podziękowania za przygotowanie grupy należą się: Paniom: Mag. Zofii Petryka i Mag. Annie Majder, za ich trud, wytrwałość i poświęcenie.

Panie wprowadzały na próbach wspaniałą atmosferę a dzieci odpłacały to radością i regularnym uczestnictwem.

Nasze przepiękne stroje krakowskie, które wzbudzały duże zainteresowanie i podziw, to zasługa Pani Iwony Paryl, która je zorganizowała i dla niej także należą się ogromne podziękowania.

Nie mogę pominąć także Rodziców, którzy przywozili dzieci regularnie na próby, za ich czas i poświęcenie dziękujemy Wam!

Mam nadzieję, że w przyszłym roku nasza osiemnastoosobowa grupa dziecięca po raz kolejny wystąpi ze swoim programem artystycznym. Chętnych do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu już dzisiaj zapraszamy!

Mag. Małgorzata Szczerek

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.