palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Uroczystości z okazji 329 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej na Kahlenbergu

Dożynki na Kahlenbergu

9 września 2012

Kościół św. Józefa i kaplica Jana III Sobieskiego na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg to cząstka Polski i polskiego Kościoła na obczyźnie. 09.09.2012 w kościele tym odbyły się uroczystości z okazji 329 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, 29 rocznicy obecności papieża Jana Pawła II na tym miejscu oraz uroczystości dożynkowe. Organizatorami tegorocznego programu byli ks. Jerzy Smoliński, Wiedeńsko-Krakowska Organizacja Kultury (Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft), Światowe Igrzyska Polonijne Polonia Austria, oraz Urząd Miasta Szczyrk. Obchody rozpoczęła msza św. celebrowana przez ks. biskupa Józefa Zawitkowskiego, mszę uświetnił swoim udziałem chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

Obecni na uroczystościach byli  Ambasador RP w Wiedniu Dr Jerzy Margański, Konsul Ambasady RP Tadeusz Oliwiński i Prezes Forum Polonii Mag. Teresa Kopeć.

Po mszy św. odbyła się krótka uroczystość poświęcenia chleba przywiezionego ze Szczyrku, którym zgodnie ze starą tradycją podzielić się mogli wszyscy przybyli na Kahlenberg goście. I tak rozpoczęła się część artystyczna uroczystości dożynkowych, w której w tym roku wziął również udział zespół dziecięcy „Oberek” z Linzu, przyjęty z dużym zainteresowaniem i uhonorowany gromkimi brawami przez wszystkich obecnych na placu kościelnym historycznego wzgórza. Dzieci zaśpiewały piosenkę „Płynie Wisła płynie …” i zatańczyły Krakowiaka. W tej części programu wystąpiły również: Zespół Folklorystyczny „Podhale-Zakopane” z Wiednia oraz Kapela góralska „Zbójnicy” ze Szczyrku.

Wzgórze w pełnym słońcu, duża ilość Polaków, która wybrała się tego dnia na Kahlenberg, piękny las w kolorach chylącego się ku końcowi lata zachęciły do poobiedniego spaceru i wypełniły ten dzień pozytywnym nastrojem z odrobiną sentymentu.

Podziękowania za przygotowanie grupy składamy w tym miejscu paniom, które regularnie w soboty ćwiczą z dziećmi, ale również dzieciom, które biorą na siebie wszelkie trudy występu a tym razem nie zniechęcił je ani 30°C upał, ani wczesna pobudka.

Bożena Łuczyńska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.