palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Uroczystości z okazji wyzwolenia obozów w Mauthausen i Ebensee

 

Uroczystości z okazji 65 rocznicy wyzwolenia

obozów koncentracyjnych

8 – 9 maja 2010

Ponad 10 tysięcy osób uczestniczyło w obchodach 65. rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych Mauthausen – Gusen. Przy pomniku polskim została odprawiona msza święta, złożono wiązanki kwiatów. Na uroczystości rocznicowe przybyła grupa byłych więźniów z Polski i członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Austrii.

„Żyjemy tak długo, jak długo żyją ci, co o nas pamiętają” – to hasło widniejące na sztandarze byłych polskich więźniów Mauthausen. Uczestnicy spotkania przypomnieli słowa Jana Pawła II, który uznał pamięć za „barierę do zwycięstwa zła z czasów nazizmu”.

Podczas tegorocznych uroczystości nie było oficjalnych przemówień polityków. Wygłoszono jedynie krótkie oświadczenia ocalonych z Polski, Belgii, Serbii i Włoch. Zaapelowano do młodego pokolenia o „zachowanie czujności wobec odradzania się drapieżnych, rasistowskich ideologii, w celu zapobieżenia takim tragediom jak II wojna światowa”. Przewodniczący Komitetu Mauthausen Villy Merenyi odczytał uchwałę dotyczącą walki z prawicowym radykalizmem w Europie, która zostanie przesłana unijnym władzom.

W hitlerowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen więźniowie byli klasyfikowani jako „Żydzi”, „Cyganie”, „polscy bandyci”, „homoseksualiści” i „czerwoni”. Jedną czwartą więźniów stanowili Polacy. 5 maja 1945 roku obóz wyzwoliły wojska III Armii Amerykańskiej.

Źródło: IAR

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.