palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Dzień Matki 2010

Dzień Matki – 8 maja 2010

Mama krząta się w kuchni od rana

Myśli wciąż o niebieskich migdałach

Gdy spytamy, co ugotowała

„Dziś dla was pieczeń mam z hipopotama!”

Ref.

Nasza mama, mama zadumana

Mama zadumana cały dzień,

błądzi myślami daleko,

codziennie przypala mleko,

na łące zrywa kwiaty

i sól sypie do herbaty

Nasza mama wspaniała kucharka,

krokodyla wrzuciła do garnka,

krasnoludek wpadł jej do sałaty

a w piecu piecze się zegarek Taty

Ref. Nasza mama…

Ten krokodyl, co uciekł z ogródka,

w przedpokoju chciał zjeść krasnoludka,

choć zegarek czuje się fatalnie,

obiad był dziś bardzo punktualnie

Ref. Nasza mama…

Słowa: E. Zawistowska

Muzyka: S. Marciniak

Dnia 8  maja odbył się koncert, który miał przede wszystkim dać okazję do miłego spędzenia czasu w tym jednym dniu w roku, jaki kalendarzowo poświęcony jest wyłącznie matce. Koncert rozpoczęła właśnie ta zacytowana na wstępie piosenka, wykonana przez dzieci, które swoim występem wszystkim obecnym sprawiły wielką radość i zasłużyły na olbrzymie brawa. Dzięki wspaniałej współpracy Zosi Petryki i Anny Majder mogliśmy zobaczyć recytujące, tańczące i śpiewające dzieci w pięknych ludowych strojach. W tym miejscu szczególne podziękowanie należy się Iwonie Paryl za uszycie i zorganizowanie tych strojów.

Ewa Masłowska przygotowała bardzo interesującą notę historyczną Dnia Matki, którego początków można dopatrywać się aż w starożytnej Grecji. „… obchodzono tam tak zwane święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, matce wszechświata i wszystkich bóstw. W Rzymie między 15 i 18 maja obchodzono święto bogini Cybele, uważanej za matkę bogów. Mniej więcej w 1600 roku w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli (czwarta niedziela Wielkiego Postu), kiedy to matkom składano życzenia i przynoszono drobne podarunki. A w Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1923 roku w Krakowie. A więc, ludzie już zawsze odczuwali potrzebę podkreślenia, jak wielką i ważną rolę odgrywa matka w życiu człowieka: dla ludzi wszystkich epok bezdyskusyjną i najtrudniejszą rolą matki było przekazanie uczucia miłości i właśnie miłość była tematem wiodącym tego święta. Do historii Ewa dołączyła wzruszające wiersze o matce.

Drugą część naszego sobotniego spotkania wypełnili Jola Dębicka i Andrzej Petryka, w których wykonaniu usłyszeliśmy piękne przedwojenne piosenki największych polskich kompozytorów tego okresu. Na liście przebojów znalazły się:

  • Pieśń o matce
  • Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem
  • Odrobina szczęścia w miłości
  • Jedna, jedyna
  • Tango Milonga
  • Tak jak Ty
  • Moja mała
  • Już nigdy
  • Szkoda lata
  • Tak dobrze mi, tak cudnie mi

Jola Dębicka wykonała również własną kompozycję „Wartość piosenki”

Koncert zakończyły Agata Moll i Julia Gärtner Vasiliyeva, których występ był debiutem na scenie Wspólnoty i sprawił nam tego wieczoru miłą niespodziankę. Wykonały przeboje z „My fair Lady” i „Phantom der Oper”.

Fakt, że tak mała scena, jaką mieli do dyspozycji artyści w Volkshaus Kleinmünchen dała możliwość zaprezentowania tak bogatego programu z udziałem tak wielu rodzajów muzyki, wykonanych przez tak różne generacje artystów świadczy o wielkich możliwościach tkwiących we wspólnocie, jaką tworzą Polacy za granicą. Właśnie dlatego należy wyrazić wszystkim wykonawcom olbrzymie uznanie za wkład pracy i poświęcenie czasu w przygotowanie i zaprezentowanie swoich programów. Zasługujecie na wielką scenę!

Serdecznie dziękujemy!

Bożena Łuczyńska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.