palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

VII Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii

VII Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii

20 czerwca 2015

Sobota 20 czerwca dla polskiej Polonii w Austrii stała pod znakiem Zlotu i Igrzysk Polonijnych w Górnej Austrii. Już po raz siódmy impreza ta, zorganizowana przez Wspólnotę Polaków w Górnej Austrii umożliwiła Polakom z Austrii nie tylko spotkać się, porozmawiać i spędzić razem czas, ale również… rywalizować w zawodach sportowych.
Główną częścią Igrzysk Polonijnych, które odbyły się na stadionie klubu sportowego ASKÖ Steg Linz, był, jak co roku, turniej piłkarski. Tym razem zgłosiło się w sumie 10 drużyn reprezentujących nie tylko środowiska polonijne, ale również austriackie, polskie, czeskie, a nawet syryjskie czy kurdyjskie. Wielkim zwycięzcą okazał się zespół PTTS Beskid Zaolzie Czechy, który w finale pokonał walkowerem kurdyjski FC Kurdistan 3:0. Drugie miejsce zajęli piłkarze z miejscowego klubu polonijnego – Orzeł Linz, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy Samarytanina Opole.
Niewątpliwie jednak największą satysfakcję mieli najmłodsi uczestnicy sportowych zmagań, którzy rywalizowali w tym roku w aż 16 konkurencjach (biegi na 60 i 100 m, w tym biegi rodzinne, biegi z piłką nożną, strzelanie piłką do bramki, rzut piłką palantową do celu oraz rzut do kosza), podzielonych na cztery kategorie wiekowe (6, 8, 10 i 12 lat).
Medale i puchary za zmagania sportowe prócz Prezesa Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii, Juliana Gaborka, wręczyli Konsul Generalny RP w Wiedniu, Andrzej Kaczorowski, Konsul Honorowy RP w Linzu, Dr Christian Hofer, wiceburmistrz miasta Linz, Mag. Bernhard Baier. Wśród zaproszonych gości byli również: radny miasta Linz, Stefan Giegler, posłanka do Landtagu Górnej Austrii, Dr. Elisabeth Manhal, wiceprezydent Arbeiterkammer Górnej Austrii, Christine Lengauer oraz Sonja Sovic, przedstawicielka austriackiej federacji związków zawodowych.
Całą imprezę uświetniły występy Zespołu Dziecięcego Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii „Oberek” oraz austriackiego Zespołu Pieśni i Tańca „Siedmiogród” z Traun, które zapewniły wszystkim zgromadzonym prawdziwą ucztę nie tylko dla oka, ale i dla ucha.

Red. Adam Czartoryski
Zdjęcia: Edyta Buc

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.