palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Warsztaty PRwGA na Mazurach

Warsztaty PRwGA na Mazurach

1 – 7 czerwca 2014

Warsztaty radiowe Polskiego Radia w Górnej Austrii na Mazurach

Do Ostródy przyjechaliśmy na zaproszenie prezesa „Wspólnoty Polskiej” Dariusza Piotra Bonisławskiego. Celem naszego wyjazdu było doskonalenie warsztatu dziennikarskiego oraz przyjrzenie się pracy dziennikarzy i reporterów.
Podczas pierwszego dnia pobytu w towarzystwie Pani Alicji Czerniawskiej, przewodniczki po Warmii i Mazurach, zwiedziliśmy Ostródę. Pani przewodnik przekazała nam mnóstwo ciekawych informacji i pokazała to urocze miasto od najlepszej strony. Widzieliśmy odrestaurowane Białe i Czerwone Koszary, Zamek Krzyżacki oraz kościoły katolickie i ewangelickie. Po południu zobaczyliśmy obiekty sportowe, takie jak; stadion piłkarski, wyciąg nart wodnych i hala widowiskowo-sportowa.

Drugi dzień spędziliśmy w Polskim Radiu Olsztyn, gdzie zostałyśmy bardzo miło przyjęte. Przyglądałyśmy się jak wygląda przygotowywanie audycji oraz wiadomości, zwiedziłyśmy budynek radia, wzięłyśmy udział w akcji Olsztyn czyta, która przywędrowała również do radia, byłyśmy gośćmi porannej audycji oraz pracowałyśmy nad naszymi głosami. Wybraliśmy się również na spacer po olsztyńskiej starówce.
Następnego dnia wzięłyśmy udział w kolegium reporterskim, część naszej grupy wraz z Maćkiem Świniarskim wybrała się do Mikołajek zebrać materiał o przygotowaniu miejscowości do Mistrzostw Świata WRC. Ania natomiast towarzysząc Dorocie Grzymskiej wzięła udział w konferencji „Stare media w nowym świecie” oraz w  zawodach drużyn strażackich.
Czwartego dnia zostaliśmy zaproszeni na wykład Profesora S.Achremczyka na temat życia Mikołaja Kopernika w Olsztynie, Warmii i Mazur oraz przybliżony został nam życiorys Wojciecha Kętrzyńskiego. Następnie pod opieką Pani Jarosławy Chrunik udaliśmy się do Nidzicy, gdzie wraz z burmistrzem tego miasta zwiedziliśmy halę widowiskowo-sportową oraz słynny „Zamek w Nidzicy”. Później pojechaliśmy do Działdowa, w którym podziwialiśmy bardzo ciekawe Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego.
Kolejne dwa dni poświęciliśmy na pracę z dziennikarzami uniwersyteckiego radia UWM fm. Obejrzałyśmy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z ogromnym kampusem, rozmawiałyśmy z kanclerzem Uniwersytetu Panem Aleksandrem Sochą oraz przeprowadziłyśmy wywiady z realizatorem telewizji studenckiej, oraz Redaktorem Naczelnym Gazety Uniwersyteckiej.

Ostatni wieczór w Polsce spędziliśmy w stolicy, gdzie spacerowaliśmy po Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu. Następnego dnia czekał już nas powrót do domu.

Red. Natalia Nieciąg

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.