palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

XX Światowe Forum Mediów Polonijnych

XX Światowe Forum Mediów Polonijnych

11 – 17 września 2012

Twórcą Światowego Forum Mediów Polonijnych jest Stanisław Lis. Wszystko zaczęło się 20 lat temu w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie, gdzie zrodził się pomysł utworzenia Forum – początkowo jako Sejmiku Prasy Polonijnej, który w miarę upływu lat nabrał światowego wymiaru. Forum ma pomagać w wytyczaniu roli, jaką mogą odgrywać  Polacy  żyjący i działający poza granicami kraju w zakresie promocji Polski i tworzenia jej pozytywnego wizerunku.

W tegorocznym jubileuszowym Forum wzięło udział 129 uczestników z 24 krajów. XX Światowe Forum Mediów Polonijnych miało na celu promocję Małopolski i Podkarpacia a prezentowane miasta to „Tarnów- Kraków-Rzeszów-Warszawa”.  Od 10 do 17 września poznawaliśmy piękne zakątki tych regionów oraz zwiedziliśmy stolicę.  W programie Forum organizatorzy szczególną wagę położyli na tematykę ochrony środowiska oraz spółdzielczości, która w tym roku – za sprawą Międzynarodowego Roku Spółdzielczości proklamowanego przez ONZ – zyskuje szczególną rangę.

Dziennikarze polonijni podczas Forum odwiedzili dotychczas w Polsce ponad sto miejscowości i miejsc historycznych. Forum to także niepowtarzalna okazja do spotkań, tych zawodowych i tych bardziej prywatnych, Polaków mieszkających na co dzień w odległych zakątkach ziemi.
Organizowane co roku we wrześniu spotkania dają również możliwość polonijnym dziennikarzom poznać gospodarcze, kulturalne, oraz turystyczne oferty poszczególnych regionów Polski. Chociaż głównym przesłaniem Światowego Forum Mediów Polonijnych pozostanie promocja Polski na świecie, to jednak jego organizatorzy liczą na dobrą współpracę z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Co roku dorobek Forum prezentowany jest przez około 200 portali internetowych oraz wiele polonijnych redakcji gazet, stacji radiowych i telewizyjnych, z różnych miejsc globu.

Uroczyste zakończenie Światowego Forum Mediów Polonijnych było przygotowane w kancelarii  Prezydenckiej w Warszawie,  w której nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych dla najbardziej zasłużonych organizatorów Forum Mediów Polonijnych.

W Warszawie uczestniczyliśmy również w ważnym wydarzeniu otwarcia wystawy o cmentarzu w Bukowni, miejsca spoczynku ofiar zbrodni katyńskiej,  którego dokonał  prezydent RP Bronisław Komorowski.

Anna Gaborek

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.