palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

III Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii

III Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii

Festyn nad Dunajem

SV Urfahr – 18 czerwca  2011

 

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” .

 

Jan Paweł II                .

 

Nad pięknym  modrym Dunajem jak w walcu Johanna Straussa z uroczą  panoramą Linzu, na zielonej murawie spotkała się Polonia po raz trzeci. Mimo że pogoda robiła nam psikusy, to radość ze spotkania była ogromna. W godzinach rannych odbyły się III Igrzyska Polonijne dla dzieci i  III Turniej Piłki Nożnej o Puchar Górnej Austrii, który  prowadzili Richard i Ewa Maslowski a w profesjonalnym stylu sędziował arbiter Edward Zajkowski.  W turnieju wzięło udział pięć drużyn. Wywalczyły sobie miejsca w następującej kolejności:

  1. Spartagraab ÖVP Linz
  2. Rohrbach
  3. Orzeł Linz
  4. Polonia Linz
  5. Wikingowie Linz

Królem Strzelców został Gahleitner David z wynikiem 5 bramek.

Wszystkim drużynom gratuluję. Było to dla nas spektakularne widowisko.

Równolegle,  też bardzo ambitnie walczyli młodsi bohaterowie Igrzysk. Nad ich rywalizacją czuwali Ewa Wilisowska i Paweł Poraszka. Rodzice dzieci nie ukrywali dumy ze swoich pociech widząc ich na podium. Zwycięzcom wręczał medale między innymi,  nasz gość z Polski – Senator dr. Nauk Prawnych Pan Piotr B. Zientarski.

W swoim wystąpieniu Senator życzył Wspólnocie Polaków w Górnej Austrii dalszych sukcesów, wyraził słowa uznania dla aktywnych działaczy, cieszył się z zaproszenia do nas na Zlot Polonii i nie ukrywał swojej radości, gdy zabrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego.

Uroczystego otwarcia III Zlotu i Igrzysk Polonijnych w Górnej Austrii dokonał pan Prezes WPwGA Julian Gaborek wraz z panią Redaktor Naczelną PR w GA Dorotą Trepczyk. Z pięknie wystrojonej sceny w czerwono-białych barwach, tonącej w kwiatach, przywitali oficjalnych delegatów jak nakazują konwenanse:

– Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Zientarskiego

– Sekretarz Ambasady Polskiej w Wiedniu Panią Ewę Dybalską

– Burmistrza miasta Linz Pana Dr Erich Watzl

– Posła do Parlamentu Górnej Austrii Mag. Bernhard Baier

– Sekretarza Stanu Do Spraw Integracji Pana Sebastiana Kurz z Wiednia

– Urząd Wojewódzki  – Panią Pranic Andrea

– Prezesa Światowych Igrzysk Polonijnych – Polonia Austria – Pana Andrzeja Kempę

– Telewizję TV Polonia – Jadwigę i Jerzego Motylewicz

W części kulturalnej wystąpił Zespół Dziecięcy „Oberek”, Kapela Góralska „Maliniorze”, Grupa Folklorystyczna z Altenbergu.  Choreografia i przygotowanie zespołu „Oberek” to zasługa pań:  mag. Zofii Petryka i mag. Anny Majder a o barwne stroje zadbała pani Iwona Paryl. Jako mała dziewczynka miałam marzenia wystąpić w takim pięknym stroju krakowianki, ale nie udało mi się tych marzeń zrealizować. Cieszę się więc,  że dzieci Polonii w Austrii mają te możliwości. Zaproszona Kapela Góralska „Maliniorze” z Polski przygrywała nam skocznie podczas festynu  a Zespół Folklorystyczny tańczył dla nas na zielonej murawie. Wielka,  dmuchana ślizgawka – żyrafa, oblegana przez najmłodszych sprawiła im wiele frajdy.

Dziwny jest ten świat… lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że Wspólnota Polaków w Górnej Austrii to ludzie, którzy nie zapominają o swojej tożsamości, bo przecież mapę życia każdy w swoim życiu ma.

Koleżanki i koledzy! Szapo ba, szapo ba przed wszystkimi, którzy swoją pracą przyczynili się do tego, że mogliśmy się razem bawić. Dokumentacji zdjęciowej dokonał mag. Art. Mirosław Dworczak i mag. inż. Krzysztof Szewczyk,  operatorem kamery był mag.inż. W. Ciszewski a o oprawę muzyczną w asyście Justyny Barańczyk zadbał Zdzisław Gładysz.

Ja też tam byłam, chleb jadłam i wino piłam, dziękuję za miłą zabawę

Urszula Ciszewska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

 

 

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.