palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Dzień Matki 2013 – Teatr dla dzieci w sztuce „Kopciuszek”

Dzień Matki

26 maja 2013

Kopciuszek to jedna z najładniejszych bajek, z którą zapewne każdy wiąże jakieś miłe wspomnienia z dzieciństwa. Kojarzy się ona z biednym, opuszczonym człowiekiem, któremu wbrew wszelkim nieprzyjaznym okolicznościom sprzyja życzliwy los. Nie za darmo oczywiście, ponieważ Kopciuszek na ten dobry los musiał sobie ciężko zapracować. A więc bajka stawia w pierwszym rzędzie szacunek do pracowitego człowieka, ale na drugim planie pokazuje głupotę ludzi zapatrzonych w siebie i rodzącą się z tego zawiść wobec innych – jakie to wciąż aktualne!!!

Czy ta bajka wiąże się jakoś z Dniem Matki? Myślę, że tak. Całe zło pokazane w bajce może mieć miejsce właśnie dlatego, że matka jest tam nieobecna. Każdy patrząc na sceny przedstawienia w podtekście myśli: „gdyby tam była mama?!” I już przez samo wspomnienie staje się ona tym dobrym aniołem stróżem, który przynajmniej pozwala zapomnieć o wszystkim, co w życiu złe. Albo pojawia się nagle jak dobra wróżka i czarna strona naszego życia przybiera zupełnie innych barw. Rola takiego anioła stróża nie jest prostym zadaniem, ale procentowo to zadanie spełniane jest przez większość matek na świecie i potwierdzi to zapewne większość dzieci pod każdą szerokością geograficzną.

I to nie jest bajka. Mamę lepiej po prostu mieć.

Właśnie Kopciuszka zobaczyliśmy z okazji Dnia Matki w wykonaniu Studia Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży istniejącego przy Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Nasi mali goście z Polski zaprezentowali tradycyjną wersję wymienionej bajki i zrobili to w przekonywujący, poruszający sposób. Swoje role mieli świetnie opanowane, wykazali wspaniałe przygotowanie aktorskie, jak również duże zrozumienie i zaangażowanie w przedstawiane treści. Kolorowe kostiumy dodały uroku nie tylko granym postaciom, ale całemu widowisku, i pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zainteresowanie sztuką wśród publiczności starszej i młodszej było równie głębokie i emocjonalne. Czy można wyrazić więcej pochwał? Zapewne tak. Ja chciałabym jeszcze na zakończenie serdecznie podziękować organizatorom i artystom w imieniu wszystkich Mam i Dzieci, które obejrzały tę inscenizację, za przyjazd do Linzu i urozmaicenie Dnia Matki swoją obecnością i przedstawieniem.

Nasz wspaniały zespół „Oberek” należy już prawie do stałego krajobrazu wszystkich spotkań Polonii Górnej Austrii i tym razem również go nie zabrakło. Bardzo cieszy fakt, że zawsze można liczyć na dzieci należące do tego zespołu. Serdecznie zapraszamy do współpracy również te dzieci, które może nie mają odwagi stanąć w pierwszym rzędzie przed publicznością, ale lubią sobie na swoich tańczących i śpiewających kolegów popatrzeć. Naprawdę każdy może tańczyć i śpiewać!!! I jest przy tym trochę radości i zabawy z kolegami.

Bożena Łuczyńska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.