palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

V Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii

V Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii

22 czerwca 2013

„W zdrowym ciele zdrowy duch” –  to motto tegorocznych V Igrzysk  Polonijnych w Górnej Austrii. Już po raz piąty obył się w Linzu – Zlot i Igrzyska Polonijne. Organizatorem tej jakże pożytecznej imprezy  jest Wspólnota Polaków w Górnej Austrii z prezesem Julianem Gaborkiem na czele. Prezes  jest mistrzem organizacyjnym, każda impreza przez niego zorganizowana jest gwarancją dobrej zabawy, o czym przekonałam się osobiście już kilka razy.  W ostatnim momencie zostało zmienione miejsce, gdzie miały odbyć się Igrzyska, powodem była powódź, która kilka dni wcześniej uniemożliwiła odbycie się zawodów. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło – takim to sposobem Wspólnota ma już zaklepane nowe miejsce na VI Igrzyska w przyszłym roku. Boisko jest naprawdę świetne, murawa bardzo zadbana, właściciele ośrodka sportowego bardzo pozytywnie nastawieni do współpracy z Polonią. Polonijną publiczność powitał między innymi: Senator Piotr Zientarski, wicewojewoda Górnej Austrii Josef Ackerl,  Dr Johann Kalliauer – Prezydent Związków Zawodowych, Dr Franz Leidenmühler – Radny Miasta Linz.

W tegorocznym V Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Górnej Austrii pierwsze miejsce zdobyły Orły z Linzu, II miejsce przypadło SV Polonia Monachium i III miejsce  zajęła drużyna Spartakraab OVP Linz. Królem strzelców został Ariel Solarczyk, najlepszym bramkarzem Robert Głowacki – obaj z drużyny Orła Linz. Igrzyska Polonijne to okazja do spędzenia aktywnie wolnego czasu, program przygotowany dla dzieci i dorosłych był bardzo urozmaicony. Zawody odbyły się w kilku dyscyplinach takich jak; bieg z piłką nożną między sztangami, strzelanie piłką nożną do bramki (9 sektorów), rzut piłką palantową do celu, rzut do kosza…bieg na 100 m dziewcząt, bieg na 100 m chłopców, bieg rodzinny na 100 m (mama+chłopiec albo tata+dziewczynka)…… Różnorodność konkurencji sportowych pozwoliła znaleźć każdemu dziecku dla siebie coś odpowiedniego, a także dostarczyła wiele  radości ze zwycięstwa oraz zdobytych medali.

Dla najmłodszych dzieci przygotowano wiele atrakcji, gry i zabawy. Dużym powodzeniem cieszyło się zjeżdżanie z 5 metrów wysokości na dmuchanej zjeżdżalni „Hüpfburg Bouncer” oraz malowanie twarzy w różne kolorowe wzorki.

W części kulturalnej zaprezentowali się następujące zespoły: Zespół  Dziecięcy „Oberek”, Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” z Monachium oraz austriacki zespół folklorystyczny „Pramtaler” z Andorfu.

Przy wspólnym grillu, w wesołej atmosferze, bawili się starsi, młodsi i najmłodsi. Świetne humory dopisywały wszystkim, zwłaszcza zawodnikom drużyn piłkarskich. Pomimo że zabrakło kilka zespołów (nie dojechali z różnych powodów) zawody odbyły się. Gra była fair play, bez fauli i czerwonych kartek. Udział w rozgrywkach dostarczył zawodnikom i kibicom dużo radości. Zwłaszcza drużyna UFC RAAB była w wyśmienitych humorach.

W godzinach popołudniowych odbył się wybór Miss Polonii Lata 2013. Główną nagrodą był tygodniowy  pobyt z osobą towarzyszącą w   Hotelu „Orzeł Biały” w Szczyrku, ufundowany przez jego dyrektora Wojciecha Kufla. Miss Polonii Lata 2013 została bardzo sympatyczna Słowaczka.

Uczestnicy Zlotu i Igrzysk Polonijnych oraz osoby towarzyszące  mieli możliwość bliższego poznania miasta Linz, które w 2009 roku było Europejską Stolicą Kultury.

Barbara Kalczyńska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

PRZEGLĄD ZDJĘĆ