palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Koncert patriotyczny

 

Koncert patriotyczny z okazji   

90 rocznicy odzyskania niepodległości

15 listopad 2008

11 listopada, w Austrii dzień jak każdy inny- ale dla nas, dla Polaków jest to wyjątkowa data. Po 200 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość. Z tej okazji odbył się w Leonding koncert, na którym usłyszeliśmy pieśni i wiersze z najcięższego okresu naszej ojczyzny. Wykonawcy Jola Dębicka i Andrzej Petryka wybrali pieśni z czasów powstania styczniowego i listopadowego. Krótki zarys historyczny wprowadzający w tematykę zaborów i walk o niepodległość bardzo profesjonalnie przedstawiła Janina Wludarz. Nie zabrakło również poezji. Wiersze recytowane przez Ewę Kus-Maslowski wzruszyły nas wszystkich do łez, szczególnie wiersz Baczyńskiego o polskim chłopcu.

Atmosfera tego wieczoru była doprawdy wyjątkowa, być może również dlatego, że dzięki przezorności organizatorów (kopie tekstów niektórych pieśni) mieliśmy możliwość brania czynnego udziału w koncercie- wszyscy razem śpiewaliśmy – o polskiej piechocie, hymn pierwszej brygady i „Sadźmy róże”. A na koniec, na specjalną prośbę „Czerwone maki na Monte Casino”.

Tak, szczególnie na obczyźnie ważne jest, by nie zapomnieć o swoich korzeniach, by pielęgnować piękną polską mowę i kulturę. To spotkanie wypełnione było naszą wspólną radością, wdzięcznością i dumą.

Alicja Krenn

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.