palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Koncert patriotyczny z okazji 91 rocznicy odzyskania niepodległości Polski

Występ chóru „Belfersingers” z Gorlic

14 listopad 2009

„… Aż zobaczyli ilu ich poczuli siłę i czas

I z pieśnią, że już blisko świt szli ulicami miast…”

„Mury”- Jacek Kaczmarski

Rokrocznie 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy wyzwolenia się przez Polskę ze 123-letniej niewoli, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Z okazji przypadającej w tym roku 91 rocznicy, 14 listopada w Sali Parafialnej przy ulicy Michaelsbergstrasse 25 w Leonding, odbył się koncert polskich pieśni patriotycznych pt. „…żeby Polska była Polską”.

Licznie zgromadzonych Polaków przywitał Prezes Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii – Julian Gaborek, a krótkie tło historyczne przedstawiła Urszula Ciszewska. Pierwszą atrakcją wieczoru był debiutancki występ „wspólnotowego” Zespołu Pieśni i Tańca, który zaprezentował dwa polskie tańce – Poloneza i Krakowiaka. Występ wzbudził nie małą sensację, a publiczność żywo reagowała na, przygotowaną przez Agatę Moll, Annę Majder i Zofię Petryka, choreografię. Zgromadzeni goście gromkimi brawami nagrodzili występ „młodych patriotów”.

Kolejnym punktem patriotycznego wieczoru był występ Chóru Kameralnego Belfersingers z Gorlic, który powstał w 2002 roku z inicjatywy nauczycieli Gorlic i okolic. Usłyszeliśmy przepiękne polskie pieśni z ostatnich wieków historii naszego kraju. W repertuarze znalazły się m.in. takie utwory jak: „Rota”, „Hymn do miłości Ojczyzny”, „Warszawianka”, „Szara Piechota”, „Serce w plecaku”, „O mój rozmarynie”, „Ostatni Mazur”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Marsz Mokotowa”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Modlitwa do Bogarodzicy”, „Mury”, „żeby Polska była Polską”. W trakcie koncertu panowała wzniosła atmosfera i niejednemu słuchaczowi łza zakręciła się w oku. Jednak największe wrażenie na zgromadzonych wywarła interpretacja powszechnie znanej pieśni Jacka Kaczmarskiego „Mury”. Panująca atmosfera, nastrój i poczucie wspólnoty sprawiło, że ostatnie wersy piosenki śpiewała prawie cała sala. Koncert zakończony został oklaskami i owacjami.

Na zakończenie oficjalnej części spotkania, Prezes Wspólnoty uroczyście wręczył nowym członkom legitymacje członkowskie. Gromkimi brawami przywitaliśmy kolejnych Polaków w naszych szeregach. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na bankiet, gdzie przy lampce wina, mogli swobodnie porozmawiać i podzielić się wrażeniami z niezapomnianego wieczoru.

Wszyscy się  na pewno ze mną zgodzą, że dla takich chwil warto żyć.

Urszula Szlachta

Zobacz film – tutaj naciśnij

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.