palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Koncert Wielkanocny 2010 – zespołu”Preambulum”

 

Koncert Wielkanocny – 20 marca 2010

W ostatni dzień zimy 20 marca, na przedświątecznym spotkaniu Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii, odbył się Koncert Wielkopostny w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Preambulum z Gorzowa Wielkopolskiego.

Wielka to była uczta dla ducha. Nie był to jednak występ z muzyką biesiadną, lecz muzyczne przedstawienie polskiej literatury i muzyki religijnej na temat rozmyślań o Bożym Umęczeniu. Zabrzmiały renesansowe kompozycje min. Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółki tudzież anonimowe dzieła zebrane w Tabulaturze organowej Jana z Lublina czy też w Kancjonale Zamojskim. Wystąpili:

  • Dagmara Barna – sopran, flety
  • Aleksandra Bańkowska – alt, flety
  • Justyna Głażewska – tenor, flety
  • Tomasz Gozdek – baryton, flety
  • Marcjanna Wiśniewska – flety, kierownik artystyczny zespołu

Profesjonalne brzmienie fletów wprowadzało w nastrój muzyki żałobnej a wspaniałe głosy oddawały treść Męki Pańskiej. Koncert Preambulum był  spotkaniem z kulturą polską, a także zadumą nad czasem Wielkiego Postu.

Występ w wykonaniu zespołu zachwycił publiczność dźwięcznym brzmieniem fletów i muzykalnością w prowadzeniu głosów. Było to wspaniałe przeżycie duchowe.

Po koncercie można było pokrzepić ciało lampką czerwonego wina tudzież wspaniałymi wypiekami. Nie zabrakło też Wielkanocnego Jajka, którym stukaliśmy się i dzieliliśmy wedle tradycji.

Spotkanie upływało miło na pogawędkach i zacieśnianiu więzi między Polakami.

Anna Kalka

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.