palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Koncert Wielkanocny 2013 – „Das Kleine Wien Trio”

Koncert Wielkanocny

9 marca 2013

“Dziękuję ci za muzykę, za piosenki, jakie śpiewam. Dzięki za całą radość, jaką niesie ona ze sobą. Kto może żyć bez niej? Zapytam szczerze: czym byłoby życie, kim bylibyśmy my bez tych piosenek czy tańca? A więc powiem po prostu: dzięki za muzykę, za ten dar!”

Są to słowa pewnej znanej wszystkim piosenki, jaką grał i śpiewał, do dzisiaj dobrze znany na świecie zespół „ABBA”. Piosenki tej, w aranżacji na dwoje skrzypiec i fortepian, mieliśmy przyjemność wysłuchać podczas koncertu, w wykonaniu „Das kleine Wien Trio” w sobotę 9. marca, zorganizowanego z podwójnej okazji: Dnia Kobiet i w ramach przed-wielkanocnego spotkania przy wielkanocnym jajku. Chyba niewiele słów może równie dobrze wyrazić uznanie i wdzięczność za ten koncert, przygotowany na skromnej scenie dla niewielkiej grupy słuchaczy, ale przygotowany z wielkim sercem, pełnym oddaniem, z wykorzystaniem całej palety umiejętności, wykształcenia i talentu artystycznego. Program tego wieczoru obejmował mistrzów klasyki (Brams, Czajkowski), utwory muzyki żydowskiej oraz kompozycje współczesne. Jednak właśnie ta stara, wymieniona wyżej piosenka zwróciła pod koniec koncertu moją uwagę, jak świetnie pasuje jej niesłyszalny przecież przy wyłącznie instrumentalnym wykonaniu tekst do prezentowanej muzyki. Młodzi artyści: Krzysztof Kokoszewski – skrzypce, Jacek Stolarczyk – skrzypce i Jacek Obstarczyk – e-fortepian, wręcz bawili się instrumentami, nie tracąc przez to niczego z piękna muzyki, jaką grali, oddając jej pełne i pociągające, momentami porywające brzmienie. Bardzo lubię muzykę klasyczną, szczególnie utwory skrzypcowe pochodzące z minionych epok urzekają pięknem, nostalgią, współbrzmią z biciem serca i tętnem krwi nawet muzycznych laików. Wydawać by się mogło, że należą właśnie do minionych epok, kiedy ludzie byli może bardziej romantyczni, bardziej wrażliwi na otaczający ich świat i ukryte w nim dźwięki. „Das kleine Wien Trio” przekonało mnie, że również muzyka naszej epoki należy już z jej najlepszymi utworami do klasyki, którą podziwiać będą jeszcze pokolenia długo po nas.

Ksiądz Herbert Sojka święceniem jajek sprowadził nas do wielkopostnej rzeczywistości przypominając tym samym, że Wielkanoc już za chwilę.

Trzeba szczerze dodać, że zespół „Oberek” nabiera brzmienia i wyglądu. Wspaniałe podkoszulki z jeszcze fajniejszym logo dodały słońca i wiosny do uśmiechów dzieci, które śpiewają coraz lepiej. Bardzo głęboka piosenka „Zatrzymaj się na chwilę” wniosła w postny wieczór trochę refleksji.

Bożena Łuczyńska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.