palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

XXII Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski PKOL

XXII Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski PKOL

27.07-2.08.2013

W czwartkowy (1 sierpnia) wieczór dobiegł końca rozpoczęty w sobotę, 27 lipca w Giżycku kolejny, już 22. Światowy Polonijny Sejmik Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Tym razem zgromadził 82 rodaków z 17 państw całego świata. Bazą Sejmiku był giżycki Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu, od niedawna dysponujący (nareszcie!) znakomitą bazą treningową dla wielu dyscyplin (na marginesie – teraz czas pomyśleć o rewaloryzacji bazy noclegowej…).
Sejmikowe obrady przypominały te z poprzednich tego typu spotkań. Nie zabrakło jak zwykle prezentacji rozmaitych form aktywności środowisk polonijnych, jakie realizują one na rzecz promocji polskiego sportu i ruchu olimpijskiego w ogóle. To okazja do wymiany doświadczeń, a więc i… podpatrzenia jak „to” robią inni, a w perspektywie – szansa na przeniesienie na swój grunt tych działań, które gdzie indziej przynoszą efekty.
Do organizacji Sejmiku aktywnie włączyły się władze województwa warmińsko-mazurskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, miasta Giżycka (na czele z energiczną burmistrz Jolantą Piotrowską), ale także – Pisza (burmistrz Jan Alicki), mazurskiego miasteczka „Wrota Mazur” (ukłony dla jego szefa Janusza Budnego), Polskiego Związku Żeglarskiego z nieocenionym sekretarzem generalnym Zbigniewem Stosio, wreszcie – cenionej firmy Delphia Yacht. To właśnie sprawiło, że program pobytu rodaków ze świata na Warmii i Mazurach był bogaty i bez wątpienia ciekawy. Nie zabrakło zwiedzania atrakcji turystycznych regionu, ale spore zainteresowanie towarzyszyło także informacjom przekazywanym przybyłym m.in. przez sekretarza generalnego PKOl Adama Krzesińskiego, senatora Andrzeja Persona, kierującego Komisją Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP oraz amb. dr. Witolda Rybczyńskiego, stojącego od lat na czele PKOl-owskiej komisji ds. Współpracy z Polonią.
Na miejscu, w ośrodku COS, zaprezentowana została wystawa fotogramów, przypominających polskie starty na ubiegłorocznych igrzyskach w Londynie. Były spotkania z polską członkinią MKOl Ireną Szewińską, przedstawicielami Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz instytucji badających zagadnienia turystyki polonijnej.
Nie zabrakło (również jak zawsze) elementów typowo sportowych. W meczu piłkarskim uczestnicy Sejmiku kontra jego organizatorzy padł sprawiedliwy remis (3:3), ale jeszcze większe zainteresowanie wywołały regaty żeglarskie, będące de facto 1. Polonijnymi Mistrzostwami Świata w tej dyscyplinie. Honorowy patronat nad nimi objął Prezydent RP – Bronisław Komorowski. On też ufundował piękny kryształowy puchar dla zwycięskiej załogi – z grona dwudziestu startujących najlepsza okazała się ekipa szwedzka (Ostrowska, Ostrowska, Klimaszewski), ale – puchary i liczne nagrody rzeczowe od współorganizatorów Sejmiku odebrali w czwartkowy wieczór także żeglarze zajmujący dalsze lokaty.
Były podziękowania dla rodaków za ich udział w Sejmiku, odwzajemnione komplementami dla gospodarzy i organizatorów. Uroku całości dodawała niezwykle miła, serdeczna i wręcz rodzinna atmosfera towarzysząca wszystkim uczestnikom spotkań we „Wrotach Mazur”, „Białym szkwale”, gospodzie „Pod Czarnym Łabędziem”, na statku Żeglugi Mazurskiej czy wreszcie – na terenie samego OPO COS.
Obrady Sejmiku zakończyło przyjęcie uchwały, w której polonusi sformułowali szereg ważnych postulatów, m.in. pod adresem: MSZ, PKOl, Senatu i Sejmu. Wkrótce je zaprezentujemy.
Niemal bezpośrednio po Sejmiku większość jego uczestników skierowała się w stronę Kielc, gdzie w sobotę (3 sierpnia) rozpoczną się 16. Polonijne Igrzyska Sportowe.

źródło– www.olimpijski.pl/baś

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.