palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

IV Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii

IV Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii

Festyn nad Dunajem

16 czerwca  2012

 

„Veni, vidi, vici”

Słowa Cezara w liście do przyjaciela, 47 rok p.n.e.

Nad pięknym, modrym Dunajem w Linzu 16 czerwca 2012 odbył się IV Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii. Na zielonej murawie boiska spotkała się Polonia z kilku krajów. Od Monachium po Budapeszt. Gorące promienie słońca pieściły nasze ciała a lekki powiew wiatru o zapachu lipy, rosnącej nieopodal, tylko chwilami przynosił ulgę.

Z pięknie udekorowanej sceny uroczystego otwarcia Igrzysk Polonijnych w Górnej Austrii dokonał Prezes WPwGA Julian Gaborek wraz z Mają Haller, a w godzinach popołudniowych  Zlotu Polonijnego ze spikerką telewizyjną LT1 Silvia Schneider.  Polski akcent  imprezy podkreślał nawet ludowy strój Pani Silvii w barwach biało-czerwonych, w którym wyglądała zjawiskowo i swoim urokiem osobistym czarowała wszystkich gości. Mi osobiście kojarzyła się z Danuśką z powieści H. Sienkiewicza „Krzyżacy”.

W przedpołudniowych godzinach „Nad Pięknym Modrym Dunajem” nie Johann Strauss grał a drużyny sportowe.

W igrzyskach wzięły udział dzieci, walcząc ambitnie w pocie czoła w różnych konkurencjach. Cieszyły się dzieci zdobywając medale, cieszyli się ich rodzice. Prowadzącymi tę część igrzysk byli: Paweł Sakowski oraz Łukasz Bilski. W IV Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Górnej Austrii walczyło osiem drużyn.

„Przybyli, zobaczyli, zwyciężyli”

Tak można powiedzieć o drużynie piłkarskiej SV Polonia Monachium. Gratulujemy !!!

Pozostałym siedmiu drużynom również gratulujemy walecznego sportowego ducha i życzymy pierwszego miejsca w przyszłym roku. Kolejne miejsca zajęły drużyny:

2        Orzeł Linz

3        Polonia Wiedeń

4        Spartakraab ÖVP Linz

5        Wikingowie Linz

6        Polonia Budapeszt

7        Polonia Rohrbach

8        SPÖ Linz

Królem strzelców został Marcin Kwiatkowski z Monachium.

Igrzyska były widowiskowo spektakularne. Nic więc dziwnego, że kibice, a właściwie kibicki były bardzo aktywne. Koordynatorem turnieju piłkarskiego byli Richard i Ewa Masłowski.

W tym upalnym dniu, o to, abyśmy się nie odwodnili i nie zgłodnieli, zadbała w profesjonalnym stylu, dobrze zaopatrzona kuchnia polowa.

Po części sportowej nastąpił szereg występów artystycznych, gdzie na scenie i murawie królowali nasi goście z Budapesztu, pod kierownictwem Pani Katarzyny Balogh, przedstawiając polskie i węgierskie tańce z przyśpiewkami  ludowymi. Wystąpił także naszej wspólnoty  Dziecięcy Zespół „Oberek” a tańce austriackie zaprezentował zespół folklorystyczny z Rohrbachu. Do tańców współczesnych w stylu disco zachęcał ze sceny muzyk i piosenkarz  Krzysztof Czuba.

Jak co roku tradycyjnie odbyły się wybory Miss Polonii Lata, poprowadziła je nasza urocza Miss Polonii Agata Moll. Główną nagrodę 5-dniowy pobyt z osobą towarzyszącą w Hotelu „Orzeł Biały” w Szczyrku ufundowany przez jego dyrektora Wojciecha Kufla zdobyła Szarwas Szarolta z Węgier.

Festyn zaszczycili swoją obecnością następujący goście:

– Dr Erich Watzl  –  za-ca burmistrza miasta Linz

– Dr Klaus Luger  –  za-ca burmistrza miasta Linz

– Dr. Elisabeth Manhal  –  posłanka Parlamentu Górnej Austrii

– Roswitha Bauer  –  posłanka Parlamentu Górnej Austrii

– Dipl. Ing. Ana Martincevic  –  Austriackie Związki Zawodowe, radna miasta Linz

– Christine Lengauer  –  wiceprezydent Biura Pracy w Górnej Austrii

– mgr inż. Teresa Kopeć  –  Prezes Forum Polonii w Austrii

Aby udokumentować ten zlot, państwo Motylewiczowie z TV Polonia byli w akcji od rana do wieczora, aby przygotować  reportaż. Pewnie bawilibyśmy się do późnych godzin nocnych, gdyby nie mecz z Czechami o wyjście z grupy naszej reprezentacji. I choć kibice spisali się na medal, Polska przegrała z Czechami 0:1

Wszystkim, którzy przyczynili się do tej wspaniałej imprezy nad Dunajem – wielkie dzięki !

Do zobaczenia za rok

Urszula Ciszewska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

PRZEGLĄD ZDJĘĆ