palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Zlot Polonii w Austrii – Linz 20 czerwca 2009

Zlot Polonii w Austrii – Linz 2009

Festyn nad Dunajem

SV Urfahr – 20 czerwiec 2009

W dniach 19-21 czerwca 2009 odbył się kolejny Zlot Polonii w Austrii, a konkretnie w mieście Linz – w roku 2009 centrum europejskiej kultury. Niestety zarówno pogoda (deszczowa), jak i ograniczony czas nie pozwoliły nam – przybyszom na Zjazd z Wiednia, w ilości 6 osób – odwiedzić choćby jedną z licznych wystaw i imprez, jakie odbywają się w tym uroczym i gościnnym mieście. Oprócz grupy z Wiednia na Zlot przybyła Polonia z Tyrolu, Vorarlbergu i… Monachium.

Prezes Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii, Julian Gaborek, który Zlot Polonii wraz z członkami Wspólnoty zorganizował, zadbał o to, aby przybyli Polacy ani chwili się nie nudzili.

W piątek odbyły się więc w Volkshaus Neue Heimat, w Linzu, występy znakomitego zespołu muzyki dawnej „Semibrevis” z Kalisza pod kierownictwem pani Grażyny Dziedziak, który zaprezentował utwory z okresu średniowiecza i renesansu oraz wystawa obrazów Teresy Tonar i Barbary Vecer.

Uroczystego otwarcia Zlotu Polonii dokonali: z ramienia Landesregierung Mag. Jasmine Chansri, ze strony polskiej placówki dyplomatycznej Kierownik Wydziału Konsularnego minister Tadeusz Oliwiński. Wiedeńską Polonię reprezentowali: vice prezes Forum Polonii Andrzej Kempa i prezes Kongresu Polonii Jadwiga Hafner będąca także redaktorką pisma polonijnego „Jupiter”.

Festyn zaszczycili swoją obecnością prezes Polonii Vorlarlberg pani Beata Mazur, prezes Polonii Tirol pan Bogdan Wasilewski oraz przewodnicząca fundacji dla miasta Strzegom pani Danuta Banachewicz.

Drugiego dnia, odbył się turniej piłki nożnej, w którym udział wzięło 7 drużyn: 1. Ambasada Polska w Wiedniu, 3. Rohrbach, 2. Linz, 4. Vidovdan I Linz, 5. Vidovdan II Linz 6. Feliks Wiedeń, 7. Wisła Wiedeń.

Zwycięzcami, a zarazem zdobywcami pięknych pucharów i medali zostali: I: Vidovdan I Linz, II-miejsce: Wisła Wiedeń, III-miejsce: Vidovdan II Linz – dekoracji dokonała obecna tego dnia na Zlocie: Erste Präsidentin des Oö. Landtags Angela Orthner.

Po części sportowej nastąpił szereg występów artystycznych, gdzie na scenie i murawie królował Zespół Pieśni i Tańca „LEGNICA” pod kierownictwem Pani Leokadii Malec, przedstawiając w tzw. czterech odsłonach polskie tańce i przyśpiewki ludowe, począwszy od poloneza a na brawurowo wykonanych tańcach góralskich skończywszy. Do tańców, już bardziej współczesnych zachęcała Agata Moll – dziewczę nie tylko urodziwe, ale i utalentowane (życzymy wspaniałej kariery!) oraz Krzysztof Czuba- specjalista od piosenek disco.

Niestety wybory Miss Lata 2009 zostały z powodów organizacyjnych odwołane, co spowodowało spontaniczną reakcję panów, którzy wystąpili z propozycją wyborów… Mister Lata!!! I się odbyły. Wesoło, kulturalnie, ale i z fantazją. A wygrał Daniel Dzwonkowski – gratulacje! Od „Jupitera” w nagrodę będzie miał okładkę ze swoim zdjęciem.

Do zobaczenia więc i wielkie dzięki wszystkim Organizatorom za wspaniale przygotowaną imprezę.

Jadwiga M. Hafner

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.