palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
palac kultury polska wspolnota polakow w gornej austrii
linz wspolnota polakow w gornej austrii

Koncert kolęd 2008 – spotkanie wigilijne

 

Koncert kolęd – 14 grudzień 2008

Z potrzeby serca

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia są dla Polaków najważniejsze i jednocześnie najbogatsze w tradycje ludowe. Obrzędowość Bożego Narodzenia kształtowała się stopniowo w ciągu kolejnych stuleci przeplatając prastare (z czasów pogańskich) zwyczaje i wierzenia z nowszymi, przyniesionymi po chrystianizacji przez Kościół. W liturgii kościelnej i zwyczajach ludowych, święta Bożego Narodzenia poprzedza okres Adwentu – czas pobożnego i radosnego, pełnego wiary oczekiwania na przyjście Pana. Odprawiane są o świcie msze roratnie poświęcone Najświętszej Marii Pannie. W niektórych regionach kraju popularnym zwyczajem jest plecenie wieńca adwentowego i zapalanie na nim świeczki w każdą kolejną niedzielę jedną więcej. Najwięcej zwyczajów ludowych wiąże się z ostatnim dniem Adwentu, czyli z Wigilią. Słowo to pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. W minionych wiekach stałym elementem dekoracyjnym domów były snopy zboża – symbol dostatku- stawiane przez gospodarzy w kątach izb. Dekorowano też podłaźniczkami, czyli gałęziami drzew iglastych, zawieszonymi u powały. Ten symbol życia miał zapewnić ludziom i całemu dobytkowi szczęście i wszelką pomyślność. Od niedawna, w Polsce do dekoracji mieszkań wykorzystuje się zielone gałązki jemioły, uważaną za symbol miłości i pojednania. Jemioła ma magiczną moc, ponieważ nie wyrasta bezpośrednio z ziemi, lecz z gałęzi innych drzew. Współczesna choinka jest odwzorowaniem drzewa rajskiego „drzewa życia” biblijnego drzewa dobra i zła, pod którym rozpoczęła się historia ludzkości. Na choince nie może zabraknąć jabłek, które symbolizują zdrowie. Wśród iglastych gałązek wiją się łańcuchy lekkie, słomkowe, to pamiątka po wężu kusicielu. Pętają choinkę, jak niewolnicę, przypominając, że cały ludzki ród znajduje się w niewoli grzechu. Gwiazdka na szczycie drzewka to gwiazda betlejemska, która wiodła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus. Świeczki to okruchy ognia, dla przychodzących na ten czas dusz przodków, aby mogły się ogrzać. Wiesza się też na choinkę piernikowe figurki zwierząt oraz kolorowe bombki. Ilu z nas o tych symbolach pamięta? Dzisiejsze wspaniałe prezenty gwiazdkowe są nowością zwyczajową. To, że są -to nic złego, oby nie skrzywiały obrazu i sensu świąt. Wigilia to najpiękniejszy dzień w roku. To właśnie w ten Wieczór, przy suto, choć postnie zastawionym stole, spotykają się całe rodziny. W ten wieczór ciepły, choć grudniowy, gasną wszelkie spory. W Polsce ten wieczór obchodzony jest bardziej uroczyście niż w jakimkolwiek innym kraju. Wyjątkowość tej szczególnej wieczerzy, nastrój życzliwości i radości pomagają przetrwać nam Polakom trudne chwile. Wigilijny opłatek jest zwyczajem typowo polskim. Geneza opłatka jest religijna a symboliczny gest oznacza wszechogarniającą miłość i braterstwo.

14 XII 2008 roku w Domu Parafialnym w Linzu miało miejsce spotkanie wigilijne Wspólnoty Polaków Górnej Austrii. Wieczór rozpoczął się uroczystym koncertem najpiękniejszych polskich kolęd, w wykonaniu artystów: pani Jolanty Dębickiej, pana Andrzeja Petryki i pana Andrzeja Ulicza, przy akompaniamencie fortepianu i gitary. Świątecznego nastroju dodała pięknie ubrana choinka, ozdobny adwentowy wieniec i różnokolorowe snopy światła oświetlające scenę. Pani Maja przypomniała nam wszystkim historię cudu w Betlejem i zaprosiła do wspólnego kolędowania. Uważam, że polskie kolędy są najpiękniejsze a podtrzymywanie naszych bożonarodzeniowych, niepowtarzalnych tradycji powinno być naszym obowiązkiem. W świątecznym nastroju śpiewanych kolęd przystąpiliśmy do wigilijnej kolacji. Rozpoczął ją ksiądz Herbert Sojka odczytaniem Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i poświęceniem opłatka. Dzieląc się opłatkiem życzyliśmy sobie wzajemnie nieustającej opieki Matki Bożej, szczęścia, zdrowia, wszelkiej pomyślności. Smaczny karp, przyrządzony według najwyższego kunsztu, przepyszne ciasta z kawą i lampką wina uzupełniły ten przemiły, wigilijny wieczór. W podzięce, za przygotowanie tego spotkania, zaśpiewaliśmy tradycyjne „Sto lat” Prezesowi Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii Julianowi Gaborkowi oraz grupie pań, które pomogły w przygotowaniu.

Życzę Państwu radosnych świąt otulonych ciepłym słowem.

Urszula Ciszewska

PRZEGLĄD ZDJĘĆ

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.